"Nepodařilo se nám zjistit, že by ta lanovka měla úřední povolení. V pondělí to budeme řešit s městským úřadem ve Špindlerově Mlýně, pod který by to mělo spadat," řekl Drápal.

Majiteli hrozí pokuta až deset miliónů korun. Zároveň měl inspekci po nehodě hned vyrozumět, dodal Drápal.

Policisté začali vyšetřovat havárii nákladní lanovky ve Špindlerově Mlýně.

Policisté začali vyšetřovat havárii nákladní lanovky ve Špindlerově Mlýně.

FOTO: Josef Vostárek, ČTK

Podle náměstka generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery lanovka s největší pravděpodobností povolení úřadu neměla. "Počet povolení na lanovky ve Špindlerově Mlýně je pět a tahle tam není," citoval jej server lidovky.cz.

Video

 

BEZ KOMENTÁŘE: Lano špindlerovské lanovky nevydrželo zátěž; zdroj: Vladislav Prouza, Právo

Klíčové podle Kučery bude, zda má zařízení parametry lanové dráhy. Definici dříve zákon o drahách obsahoval, nyní se informace dají nalézt pouze ve vyhlášce. Podle Kučery v tomto případě zásobovací lanovka u chaty Bumbálka parametry pravděpodobně splňuje.

Dolní stanice lanovky Bumbálka

Dolní stanice lanovky Bumbálka

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Nákladní lanovka obsluhovala chatu Bumbálka a sloužila k převozu zavazadel či lyží. Podle policejního mluvčího Udo Ertnera majitel z chaty lanovku obsluhoval. Policisté nyní budou zjišťovat, zda věděl, jestli do kabiny v dolní části lanovky nastupují lidé, nebo jen chtějí převézt batohy, řekl v sobotu.

Řízení registrované lanové dráhy podléhá poměrně přísnému dozoru. Lanovku řídí a upravují strojníci, kteří musejí složit ze zákona zkoušku a být v dobrém zdravotním stavu. Součástí zkoušek jsou i psychotesty, řekl serveru strojník na Lanové dráze Sněžník a Lanové dráze U Slona Jaroslav Mach.

Horní stanice lanovky u chaty Bumbálka

Horní stanice lanovky u chaty Bumbálka

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

"Vzdělání musíte mít elektrického, strojního nebo stavebního typu. Pokud chcete lanovou dráhu obsluhovat a řídit, musíte mít státní zkoušku. Pod dozorem Drážního úřadu skládáte praktické i teoretické zkoušky. K tomu, abyste mohl k těmto zkouškám přistoupit, musíte mít praxi pod dozorem zkušených strojníků," řekl Mach.

Podle policie rodina z Pardubicka přijela na chatu strávit víkend. Zraněné ženy a děti ve věku pět a 11 let jsou v péči lékařů nemocnic v Jilemnici a Hradci Králové. Podle jejich sobotního vyjádření zástupců nemocnic jsou mimo ohrožení života.